Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli
MHP Genel Başkanı

Osmaniye İlinin Milletvekili

1948 yılında Osmaniye'de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir Türkmen ailesine mensuptur.

İlk öğrenimini Osmaniye ili içerisinde, orta öğrenimini  de İstanbul ili içerisinde tamamlamış olan Devlet Bahçeli, üniversiteyle alakalı öğrenimini ise Ankara İktisadi ile Ticari Bilimler Akademisinde gerçekleştirmiştir.

Devlet Bahçeli, başlangıcı itibariyle Ülkücü Hareket'in her kademesi içerisinde görevler üstlenip Büyük Ülkü Davası'na hizmet etmiş oldu. Devlet Bahçeli, 1967 senesi içerisinde Ankara İktisadi ile Ticari İlimler Akademisinde öğrenci durumdayken Ülkü Ocağı'nın Kurucusu ve yöneticisi pozisyonunda bir görev aldı. 1970 ila 1971 seneleri içerisinde Türkiye Milli Talebe Federasyonunun Genel Sekreterliği görevleri içerisinde yer aldı. Devlet Bahçeli, bir taraftan aktif bir şekilde Ülkücü Hareket'te yer alırken, öte taraftan da ilmi alanda yer alan çalışmalarını sürdürmüştür

1972 senesi itibariyle Ankara İktisadi ile Ticari İlimler akademisinin yanı sıra bağlı Yüksek Okullar içerisinde İktisat Bölümü asistanı pozisyonunda görev almıştır. Devlet Bahçeli, tekrar 1970'li seneler içerisinde Ülkücü Maliyeciler ile İktisatçılar Derneği'nin (ÜMİD-BİR) kurucuları arasından, Üniversite Akademi ile Yüksekokullar Asistanları Derneği'nin (ÜNAY) kurucuları arasında ve Genel Başkanları görevini üstlenmiştir. İyi bir seviyede İngilizce bilmekte olan Devlet Bahçeli Gazi Üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsü içerisinde İktisat Doktorasını tamamlamış ve yine aynı üniversitenin İktisadi ile İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Politikası içerisindeki Ana Bilim Dalı'nda 1987 senesinde kadar öğretim üyeliği görevini devam ettirmiştir. 

Devlet Bahçeli tekrar bu zaman içinde Türk-İslam alemiyle birlikte Türkiye ile Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ile Dış Politika konularıyla çok yakından ilgilenmiş ve bu alanlar içerisinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbeden hemen sonra sonra cezaevlerine doldurulmuş durumdaki Milliyetçi Hareket Partisi ile Ülkücü kuruluşların yöneticileriyle beraber mensuplarının haklı  durumdaki davalarının her platform içerisinde savunulmasında takdirle karşılanmış çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Ülkücü durumdaki kadroların yetişmesi konusunda çok önemli görevler de üstlenmiş olan Devlet Bahçeli, Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından göreve çağrılmış olmasının üstüne 17 Nisan 1987 tarihi içerisinde üniversitesinde devam ettirdiği öğretim üyeliği görevinden istifa etme kararı almış, 19 Nisan 1987 tarihi içerisinde gerçekleştirilen Milliyetçi Çalışma Partisi'nin Büyük Kurultay esnasında parti yönetimi içerisine seçilmiş ve sonrasında ise Genel Sekreterlik görevi verilmiştir.

Milliyetçi Çalışma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin yönetim kadrolarında yer alan görevi, günümüze kadar kesintisiz bir şekilde devam etmiştir. Farklı zamanlar içerisinde Genel Sekreterlik ile birlikte Merkez Yürütme Kurulunun Üyeliği,  Genel Başkan Yardımcılığı,  Merkezdeki Karar Kurulunun Üyeliği ve Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerini üstlenmiş olan  Devlet Bahçeli, 6 Temmuz 1997 tarihinde gerçekleşen 5. Olağanüstü Kongreden hemen sonra Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı pozisyonundaki görevini de üstlenmiştir.

05 Kasım 2000 tarihi ile birlikte 12 Ekim 2003 tarihi ve 19 Kasım 2006 tarihi içerisinde gerçekleşen Milliyetçi Hareket Partisi'nin Olağan Kongreleri esnasındaysa Genel Başkan olarak seçilmiş durumdadır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.