Facebook platformları işletmeler için neden önemli?

Sosyal durumdaki ağlar, işletmelerin dijitalleşmesi konusunda çok önemli bir rol oynamakta. Facebook ile birlikte Instagram, WhatsApp ve de Facebook Messenger’ı içine almakta olan Facebook'un platformları, sosyal ve ekonomik bir yarar sağlıyor.

Facebook platformları işletmeler için neden önemli?


Sosyal durumdaki ağlar, işletmelerin dijitalleşmesi konusunda çok önemli bir rol oynamakta. Facebook ile birlikte Instagram, WhatsApp ve de Facebook Messenger’ı içine almakta olan Facebook'un platformları, sosyal ve ekonomik bir yarar sağlıyor.

2107 senesinin verilerine bakılırsa Türkiye içerisinde 3,1 milyon  tane işletme yer almakta. Bu işletmelerin %99,8’lik kısmı ise KOBİ (küçük ve orta boy işletme) statüsü içerisinde. Facebook Platformları içerisindeki işletmeler tarafından kullanılmasına baktığımız zaman 1,7 milyon tane işletmenin Facebook sayfasına sahip bulunduğunu görmekteyiz. Bu ise bütün işletmelerin %55‘lik bir kısmına denk gelmekte.

İşletmelerin %97’lik bir kısmı Facebook'un platformlarını müşterilere ulaşabilmek amacıyla kullandığını ifade ediyor. İşletmelerin %87’lik bir kısmı satışlarını arttırabilmek,  %89’lık bir kısmıda yurt dışına açılabilmek amacıyla kullandığını ifade ediyor.

Bu verileri  de göz önüne alıp Facebook'a ait platformlarının ekonomi üstündeki etkilerine baktığımız zaman tüketicilerin harcamalarını direkt bir şekilde etkilediğini görmekteyiz. Tüketicilerin %40’lık bir kısmı Facebook platformları içerisinde reklam veyahut tanıtım gördükleri zaman ürün ve hizmet satın alımı yaptıklarını belirtmekte. 12 aylık süreç içerisinde, kullanıcıların başına tetiklenmiş olan ortalama bir  harcama tutarıda 670 Türk Lirası tutarında. Geçtiğimiz 12 ay içerisinde Facebook platformu tarafından tetiklenmiş olduğu tahmin edilen tüketicilerin harcamaları da 6,3 milyar Türk Lirası tutarında.

Facebook'A ait platformalarının topluluklar üstündeki etkisine baktığımız zaman sosyal alanda sağlamış olduğu yararları görmekteyiz. Türkiye içerisindeki Facebook kullanıcılarının %78’lik bir kısmı en az 1 tane Facebook grubuna üye durumda. Bu kullanıcılardan %65’lik bir kısmı Facebook gruplarını farklı şehirde yer alan insanlarla iletişim amacıyla kullanmakta ve arkadaşlık kurmayı başaranların %41’lik kısmı fiziksel bir şekilde tanıştı. Görülmüş olan içerikten sonra sosyal sorumluluk projelerine katılım oranı da %32 seviyelerinde.

Bütün bu veriler ise, Facebook'a ait platformlarının işletmelerle birlikte insanlar için dijital bir köprü kurmuş olduğunu göstermekte. Öte yandan kurulmuş olan bu köprüler hem ekonomik açıdan hemde sosyal açıdan pek çok yarar sağlamakta.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.